Žatva špaldy

Koncom minulého týždňa sa nám podarilo zožať tento rok nádhernú špaldu. Je to zaujímavá starodávna obilnina, ktorú pestovali naši predkovia. Tak ako oni, aj my ju pestujeme výlučne 100% BIO, teda bez používania akejkoľvek chémie.

Špaldu sme mali na dvoch menších políčkach, na jednom políčku bola predchádzajúca plodina ľan siaty na tkanie a na druhom lucerka. Obe políčka sme neorali iba pokultivovali rotačnými bránami. Obe políčka majú veľmi chudobnú pôdu s množstvom kameňov a prirodzene aj buriny. Žiadne pestícídy sme prirodzene nepoužili. Na druhom políčku 90% lucerky bolo pokultivované, zostalo cca 10% a tie tvorili medzi špaldou „armatúru“ – teda držali steblá a klasy pekne hore. Nič nám nepoľahlo, ako na veľkých lánoch pod Dubovou (tam sa striekalo a hnojilo aspoň 10%).

Špaldu nám pokosili chlapci Ján a Štefan Mihalcovia na ich malom kombajne, ktorý kúpili kdesi z Nemecka a ktorý dlhý čas reparovali. To je ich záľuba. Zrnká špaldy boli pekne vyzreté, vlhkosť profesionálne merala Nikola Zátorská a vlhkosť bola 10,2% a v druhej vzorke 9,6%. Teda výborne. No a cez víkend nastúpila práca sušenia prídavných kúskov lucerky, kde skúšame tri spôsoby. Potom nastupuje čistenie na starom rajtáre od Vicka Vereša. Do mlyna pôjdeme až niekdy v októbri a dúfame, že múka bude zasa excelentná a zdravá!!

Pri spratovaní obilia nám pomáhali aj deti a vnúčatá poslankyne Národnej rady Hanky Verešovej (pretože bolo Anny). Aj to je konkrétna práca pani poslankyne. Musia poznať čo je to krásna práca. Po namletí vysokokvalitnej múky zasa dáme niečo na upečenie aj v zariadení Áno pre život, ktorého bola Hanka spolutvorkyňa a dlhoročná riaditeľka.

Pridaj komentár