Divé holuby

Každé ráno krátko po svitaní pozorujem, ako sa v Bioklimatickom Parku Drienová rozmnožili divé holuby – plúžiky alebo hrivnáky (Columba oenas alebo palumbus, L.). Pozrite video.

Vytvárajú nádherný kŕdeľ pozostávajúci z cca 100 jedincov. Kŕmia sa ráno na strnisku po pšenici, ktorú som pokosil „na zeleno“. Čochvíľa ma čaká žatva špaldy a potom sa zrejme presunú tam. Je to nádherný pohľad a radosť z toho, že sa im u nás darí. Sú tam medzi nimi už i tohtoročné vyletené mláďatá a pripravujú sa na októbrový odlet do juhozápadného Francúzska.

Okrem nádherného kŕdľa týchto divých holubov sme dnes ráno počúvali vlhu (Oriolus oriolus, L.), sledovali sme 2 páry sokola myšiara – pustovky (Falco tinnunculus, L.), ktoré už u nás oba vyviedli tento rok mláďatá a myšiaka hôrneho ( Buteo buteo, L.), ktorý u nás každý rok vyvádza tiež mláďatá.

Osobitnými obyvateľmi u nás sú straky. Žije ich u nás cca 20 a robia veľkú paseku, sú však naše a tvoria spolu s mačkami „hygienickú službu“. Každý deň takmer všetci vyššie uvedení lovia myši, ryšavky, hraboše a hryzce. Vôbec sa na ne nehneváme, pretože aj to je perfektným znakom prebúdzajúcej sa biodiverzity.

A ešte jeden krásny postreh: viem si predstaviť celovečerný film z kosenia lúk, kedy okolo mňa celý čas lieta asi 20 lastovičiek, menej belorítok, 20 strák, 20 drozdov, asi 10 trasochvostov (a posledne i také malé sotva vyletené s krátkymi chvostami, ktoré som musel ustavične upozorňovať, aby sa nemotali popred traktor. Vybehli mi aj tri malé zajačky. Je to úžasná „podívaná“, pretože títo všetci stále chytajú v letku i na zemi obrovské množstvo hmyzu. Vlani som pri kosení prvýkrát po 30 – tich rokoch videl kobylky zelené, jednu kolóniu asi 100 jedincov na jednom mieste a tento rok ich už boli tisíce, všade.

Je 18.7.2019 a druhýkrát už hniezdia lastovičky pri kozičkách, ale trocha na ne musím dávať pozor, lebo straky ustavične sondujú, tak im na deň privierame dvierka.

A ešte ozaj a čo nové vo vode: už sme videli v jazere aj mladé vydry, ktoré sa ale vyliahli v divočine „za mačacím zámkom“, kde ich stráži škótska kravka s mladým býčkom. K nim sa nikto nepriblíži. Rozmnožili sa divé zajace, bažant a uvidíte i malú srnku – ešte s bodkami.

Radosť žiť!

Pridaj komentár