Otváracia konferencia

Otváracia konferencia projektu KLÍMA BEST sa konala v dňoch 27.-28.4.2022 v Banskej Bystrici a v Bioklimatickom parku Drienová. Zúčastnili sa jej najmä zástupcovia verejného a neziskového sektora ale i médiá a odborná verejnosť.

Zdieľať skúsenosti s reálnymi opatreniami i zvyšovaním povedomia o zmene klímy príšli aj skvelí nórski partneri International Development Norway a Energigården – Senter for bioenergi.

Vo štvrtok 28.4.2022 projektoví partneri i odborná verejnosť navštívili Bioklimatický park Drienová. Návštevou nás poctil aj veľvyslanec Nórska na Slovensku pán Terje Teodor Nervik a pani Eva Gašperanová z kancelárie veľvyslanca. Za správcu programu SK-KLÍMA z Ministerstva životného prostredia sa podujatia zúčastnil riaditeľ odboru kontroly projektov technickej pomoci a programov nadnárodnej spolupráce pán Denis Knotka a projektová manažérka pani Henrieta Somogyi.

Program začal otvorením Info KLÍMA Centra v Rajci, príhovorom riaditeľa Občianskeho združenia Ekoenergia Ladislava Žideka a veľvyslanca Nórska na Slovensku Terje Teodora Nervika, ktorý hovoril najmä o podpore projektov zameraných na ochranu životného prostredia a klímy z Nórskych grantov na Slovensku. Hostia sa potom presunuli do Bioklimatického parku Drienová, kde im bola v Gazdovskom dome odprezentovaná idea Bioklimatického parku Drienová a projekt KLÍMA BEST, ktorý sa tu bude nasledujúce 2 roky realizovať. Nasledovala prezentácia v teréne, kde si hostia mali možnosť pozrieť efektivitu jednoduchých vodozádržných opatrení v areáli. Sprevádzal ich Michal Kravčík, ktorý pre Bioklimatický park Drienová tieto opatrenia navrhol. Zaujímalo ich aj novo nainštalované čerpadlo poháňané veternou energiou a mali tiež možnosť vidieť nové „jazero na kopci“, ktoré sa realizuje práve v rámci projektu KLÍMA BEST. Nechýbal vznikajúci „rodinný“ obed z produktov Bioklimatického parku Drienová, ktorý rozprúdil diskusie o novom projekte.

Reportáž Správy RTVS 30.4.2021

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/324581#2512

Reportáž Rádio Regina – Rádiožurnál o 17-tej – 28.4.2022

Reportáž TV Severka – 28.4.2022

Článok MY Žilinské noviny č. 70

Tlačová správa Otváracia konferencia KLÍMA BEST