Pôda

Našim cieľom je obnovovať pôvodné lúčne porasty a v prípade obrábania pôdy uskutočňovať extenzívne poľnohospodárstvo. Znamená to vrátiť sa k takému obrábaniu pôdy, ako to robili naši starí rodičia. Podstatná časť plôch je zatrávnená pôvodnými druhmi rastlín v celej ich širokej škále presne tak, aby zvieratá tu chované nachádzali plnohodnotnú obživu. Boli by sme veľmi radi aby sa v pôde začal znova vytvárať humus.

Aj návštevníci parku tu nachádzajú množstvo liečivých rastlín, ktoré môžu používať na liečenie neduhov: zemežlč, repík, šalviu, prvosienku, podbeľ, púpavu, drienky, trnky, hlohyne a mnohé iné.

Zvieratá tu chované sa starajú aj o to, aby neplodné trnky ustúpili širokej škále tvorenej diverzifikovanými brehovými porastmi (javor, lipa, gaštan, jablone, mirabelky, vŕba, …). Na našom komunitnom gazdovskom dvore záujemcovia pestujú základné plodiny ako zemiaky, pšenica, ovos, ďatelina, fazuľa, tekvice, uhorky, repa, slenečnica, ľan, kukurica, cvikľa a iné, všetko BIO plodiny. Potrava pre ľudí i zvieratá. Neodmysliteľnou súčasťou je dorábanie sena pre zvieratá na zimu.

Zdravé domáce potraviny

Pestujeme tiež jačmeň, ovos, pšenicu a špaldu. Jačmenné krúpy, ovsené vločky, bio múka pšeničná i špaldová – to sú naše produkty. Obilie na múku melieme v malom mlyne až v ďalekých Čechách, aby bola v exkluzívnej kvalite. Venujeme sa tiež pečeniu kváskového chleba ako inak z našej bio múky, ktorú si môžete u nás zakúpiť.