Goralský Gastrodeň

V posledný júnový víkend ste mohli navštíviť Goralský gastrodeň v Oščadnici. Najlepšia príležitosť ochutnať skvelé, domáce, tradičné jedlá a nápoje z Kysuckého regiónu s goralským šmrncom. Zdravé potraviny, domáce produkty a domáce jedlo s pridanou hodnotou. O to nám ide aj v Bioklimatickom Parku, možno si takéto podujatie naplánujeme aj tu.

Gastrodeň sa v kysuckej obci Oščadnici koná tradične od roku 2016. Zamaškrtiť si môžete prísť až 2- krát ročne, na ten letný v júli a na ten zimný – silvestrovský v decembri. Pre ubytovateľov, hoteliérov a kuchárov je to skvelá možnosť prezentovať svoje hotely, penzióny, chalupy a reštaurácie. Gastrofest sa koná pod záštitou obce Oščadnica a je to i pre ňu výborná prezentácia. Obec a jej zamestnanci, či dobrovoľníci organizujú sprievodný hudobný a kultúrny program, organizujú predajcov, pripravuje námestie a zamieňa eurká za oščadnické dukáty. To je mena, ktorou sa počas celého gastrodňa platí.

Náš stánok prezentuje Chalupu pod Lipou a Chalupu u Žofky, dve tradičné kysucké dreveničky, v ktorých môžete stráviť víkend alebo dovolenku, v zime i v lete. Tento rok sme si pre „ochutnávačov“ pripravili obľúbené zemiakové šúľance (makové, orechové a bryndzové), zemiakovú placku (v Oščadnici polesnik) s kyslou kapustou a soleným mäskom a letné dezerty v podobe dukátových buchtičiek s malinovou omáčkou a kysnutého čučoriedkového koláča. Mňam.

Ochutnával sa i domáci čučoriedkový likér, domáca slivovica (tatkova Miss Slivka) a moravská marhuľovica (v našom stánku marhuľové dobrodružstvo). Na Kysuciach sa varí i pivo. Čapovali sme vynikajúce Čierňanské pivo (mnohí potvrdili) a pre menších hroznovú sodovku s čerstvými malinami a čučoriedkami.

Ak sa pýtate na našu prípravu, tak to môžem zhrnúť asi takto:

  • min. mesiac dopredu nakladáme likéry zo sezónneho ovocia, ktoré sa v Oščadnici urodí a podarí sa nám nazbierať (čučoriedky, čerešne, ríbezle a na zimu trnky)
  • v júli dozrievajú maliny a tie potrebujeme na malinovku – chodíme na samozber malín do Rudiny (odporúčame) – tento rok na poslednú chvíľu, ráno o 6.00 v deň gastrodňa
  • vyberáme BIO, papierové a drevené obaly na servírovanie, lebo na tom nám záleží !!!
  • menu vymýšľame a skúšame počas celého roka, lebo nás to baví !!!
  • v piatok najskôr skočíme po pivko na Čierne a po bryndzu na družstvo v Oščadnici, dokúpime ostatné suroviny na naše dobroty
  • poobede varíme a šúpeme 20 kg zemiakov na šúľance, dusí sa kapusta, pečie sa solené mäso, ktoré bolo naložené 2 dni v soli, pomaly kysne cesto na koláče – 7 plechov obyčajne a tento rok bol v ponuke aj bezlepkový, prelievajú sa likéry …
  • v sobotu už ide do tuhého, postupne sa zarába cesto na šúľance, pečú sa polesniky a dukátové buchtičky, varí sa puding a malinová omáčka. Potom krájame a krájame – slanina, cibuľka, citróny, maliny, mäta, pažítka … A potom nakladáme, vozíme a vykladáme.
  • šúľance varíme priamo na gastrofeste a to v kotlíku, sú teda práve dovarené, keď ich ochutnávate!!!
  • je toho naozaj veľa. O prípravu sa nás teda stará tiež veľa (6). Je to taká rodinná záležitosť a to hneď 3-dňová – v nedeľu to totiž treba všetko spratať 🙂

Kristína Wimmerová

Pridaj komentár