December v Bioklimatickom Parku Drienová

Dovoľte mi prosím podeliť sa s Vami s tým čo sme prežili v decembri.

Zima nastupovala pomaly a preto sme stihli porobiť všetky práce a pripraviť sa na zimu. Napriek tomu sme zažili skutočnosti, ktoré sme ani nečakali.

1.    Klimatické zmeny postupujú aj na Slovensku veľmi agresívne, a tak sme boli až do Vianoc  v podstate bez vody. Všetky potoky a nádrže boli prázdne a veľmi pomaličky sa začala voda objavovať až koncom roka.

Az pred Vianocami
Až pred Vianocami

2.    Zvieratá sa preto až do Vianoc veselo pásli a šetrili sme seno. Cez Vianoce však prišiel sneh a hlavne po Novom roku nám ho bolo nadelené. Zem však nebola zamrznutá a tak sa do Troch kráľov naplnili všetky nádrže vodou.

Zaciatok natekania vody do dolnej hradze1
Začiatok natekania vody do dolnej hrádze

3.    Nikdy by som si nebol myslel, že divé mačky dokážu žiť tak blízko človeka. Ako sme písali v správe, kocúra mačky divej sme vypustili ďaleko od nás a po dvoch týždňoch sme zistili že buď sa tu znova vrátil, alebo je to ďalší trocha menší exemplár, možno mačka. Usudzujeme však len zo stôp, ktoré v prvom snehu našiel najskôr Palko a potom aj ja na viacerých miestach. Nazvali sme to: „chodenie do špajzy“.

Macka diva
Mačka divá
Macka domaca ešte zmenšite na polovicu
Mačka domáca

4.    23.12.2018 sa nám začali liahnuť jahňatá kamerunskej ovce a už máme 12. Taktiež sa nám vyliahol prvý baránok ovce valašky (ale mladý je kríženec s našim cigajovým otcom). Zmenili sme barana, pretože vlani sme mali pomerne veľké straty pri pôrodoch (mláďatá boli veľké). Na snímke pekne vidno na zemi „podstielku“ – to sú plodové obaly.

 

 

5.    Vytriedili sme staré sliepky a nadbytočných kohútov a aj tak je v Hoteli Hilton pomerne tesno. Mladé kurky začínajú pohadzovať vajíčka – liliputánky.

Kralovstvo sliepok
Kráľovstvo sliepok

6.    Čakáme na pôrody kozičiek, lebo kozľatá treba chystať k Veľkej noci.

7.    Husi vytvorili krásne rodiny, začína párenie a jedna pižmová kačica už začala Palkovi znášať vajíčka. Husi sme tento rok viac rozdelili, aby sa nám vzájomne nepreparovali a náš priateľ (nastávajúci zať Juraja Lipschera zo Švajčiarska) nám nakreslil krásny komix do kroniky.

Dont-MIX.jpg
Dont MIX!

8.    Alpaka Rišo sa nám presťahoval ku koňom, lebo mu bol dlhý čas a denne zvádza súboje s poníkom Fuksom. Je veľmi zábavné sledovať ich. Rišo musel ustúpiť z nárokov na hygienu, lebo keď bol sám v celej maštaľke nemal ani „bobek“. Kone sú však menej disciplinované a tak mu robia neporiadok aj v jeho chlieve.

9.    Pravidelne nad Bioklimatický Park Drienová zalietava Orol skalný, krahulec, straky, myšiaky, divé kačky, strnádky a aj vrabce poľné sú dennými návštevníkmi. Pri detailnej obhliadke vodných tokov vždy zachytím orieška.

Mlady mysiak bol uloveny - mozno orlom
Mladý myšiak bol ulovený – možno orlom

10. Veľké prekvapenie zažil Marek na ceste pri malom parkovisku, keď tu našiel raka. V lete sme našli jedného a teraz druhého. Sme radi, že nielen ryby ale aj raky tu našli svoje trvalé útočisko. Naši návštevníci nebudú potešení, ale budeme musieť sprísniť vjazd aut, pretože raky radi preliezajú z nádrže do nádrže.

rak

11. Máme nové čaje a špaldové vankúše!

Pridaj komentár