Rodiaci sa biodynamický sad

Pohľad na náš biodynamický vinohrad vo výške 490 m n.m., orientácia JZ. Máme zatiaľ vysadené asi 400 koreňov vinohradu najrôznejších odrôd, aby sme hľadali najvhodnejšie. Na zimu boli korene zakryté slamou.

Vľavo od viniča je ešte pripravená pôda zhora nadol na 30 koreňov červených a 30 koreňov čiernych ríbezlí. V ďalšom rade doľava bude 40 koreňov arónie a potom ešte jeden rad sliviek 30 stromčekov. Napravo je osadené veterné čerpadlo a 3×1000 l kontajnery na vodu a hnojenie zriedeným kvasom z trusu oviec, kozí, alpák a poníka. Kontajnery ešte zdvihneme asi o 60 cm, aby sa nám lepšie polievalo. Aj vľavo kde je mierny briežok.

No a tesne za vrtuľou bude starý peň s výtokom vody a pod ním koryto na napájanie zvieratiek. Tu bude aj jeden malý sud na luhovanie trusu a jeho kvasenie.

Pomedzi radky vinohradu i krov ešte nasejeme hlbokokoreniace a medonosné rastliny. Teda žiadne okopávanie od „buriny“. Tomuto spôsobu pestovania sa hovorí biodynamické pestovanie zn. demeter, o ktorom naši slovenskí poľnohospodári ani netušia. Je to oveľa vyšší stupeň kvality ako BIO.

http://www.biospotrebitel.sk/…/bio-dynamicke…

Prečo chceme byť kvalitnejší ako BIO? Lebo to je prirodzené, zdravé a skutočne dobré. Prirodzene sa nemienime zahlcovať papiermi ako to vyžaduje PPA, lebo tú okrem papierov nič nezaujíma. A pri certifikácii BIO ešte viac papierov.

Keď som vymyslel pre Slovensko pelety, pelety na vykurovanie a získal s nimi 4 svetové a viaceré európske ocenenia pochopil som, prečo je náročné byť dobrý, ba byť skoro najlepší. Keď som odišiel na dôchodok povedal som si ideme sa hrať s pôdou. Ako pretvoríme zdevastovanú pôdu na lepšiu, aby to čo na nej dorobíme bolo jedlé. A tu som narazil na nesmierne zaujímavý úkaz: nikoho nezaujíma váš produkt, ale len a len papiere a snímky. Úplne chorý systém slovenského poľnohospodárstva. Už sa nečudujem, že slováci sú extrémne chorí, pretože jedia nezdravé potraviny.

Je toho na knihu.

Všetci záujemcovia o práce ste vítaní, termíny tu oznámime.

V druhej polovici marca 2023 sa nám naplno rozbehli jarné práce. Daniel Gajdoš poctivo vyčistil všetky sadeničky vinohradu po prvom prezimovaní a asistoval mu Karol. Ostatní vysadili 135 stromov a kríkov (slivky rôznych odrôd, arónie, červené a čierne ríbezle). Sadeničky sú od Janka veselého z Moravského Lieskového, rajeckého rodáka a profesionálneho pestovateľa starých a odolných odrôd. Ku každému korienku išli mykorízne huby a zálievka dažďovou vodou. Veľa vody si v priebehu roka neužijú, lebo tu je najsuchšia časť Bioklimatického parku Drienová, ale práve na to dostali mykorízne huby, ktoré im majú pomáhať viazať zo širokého okolia vodu v ílovitej pôde.

Výsadba stromov a kríkov bola realizovaná v rámci projektu „Ovocný sad pre krajinu a klímu“ finančne podporeného z Nadácie KIA v rámci zamestnaneckého grantového programu Zelené Komunity 2023.

Ďakujeme aj autorovi fotografií, Andrejovi Tabakovi

Pridaj komentár