Rosnička zelená – skvost nášho parku

Keď mi Marek v roku 2020 poslal fotografiu a zvukový záznam rosničky zelenej v našom parku, nechcelo sa mi tomu veriť. Napočítal ich 5. Naposledy som ich pri Rajci videl asi pred 40-timi rokmi. Netvrdím že tu nežili, ale iste ako všetko boli veľmi zdecimované. Vyhľadávajú pobrežné oblasti a hlavne močiare. A močiare boli prakticky všetky zničené a voda bola systematicky desaťročia vyhnaná hneď, ako sa opovážila ovlažiť zem. Aj v mieste kde sme zriadili Bioklimatický park Drienová. Aj tu bolo potok z juhovýchodu od Vranínov suchý väčšinu roka. Posledný májový týždeň zaznamenal Marek po dažďoch rosničky opäť a v oveľa väčšom množstve. Teda sa tu usídlili – natrvalo.
Sme z toho extrémne potešení a fandíme im. To nehovorím o skokanoch a ropuchách, ktoré tu boli tiež zdecimované na minimum, a teraz tu máme milióny žubrienok a z nich bude tisíce malých žabiek a potom veľkých žiab.
Biodiverzita sa extrémne rozvíja a nebude dlho trvať, keď požiadame Ministerstvo životného prostredia o zriadenie maličkého chráneného územia a jeho zapísanie do NATURA území, ako excelentný príklad pretvorenia zdevastovaného územia na územie najvyššej ochrany.

Pridaj komentár