Excelentný APIDOM ukončený a spustený

Keď som v jeseni sľúbil, že na jar 2019 urobíme APIDOM (včelí dom) nemyslel som si, že to dá toľko veľa roboty. 3 mesiace roboty. Vymyslel som, že to postavíme ako dom v korune stromu pri jazere a dnes vidím, že to bolo výborné rozhodnutie. Domček je postavený na dubových koloch zapustených do zeme, ktorá na nič neslúžila. Vždy tu bola taká divočina, smetisko a ako z celého areálu Bioklimatického parku aj odtiaľto sme najskôr museli odviezť veľké množstvo odpadu.

Pri kopaní jám pre koly, čo robil Marek a ujko Kavec našiel Marek aj lebku diviaka, ktorá je vystavená na konári. Ktovie či ho zastrelili alebo tu jednoducho skonal. Situáciu komplikovala na jar vysoká spodná voda a tak sme jamy pred betonážou kolov museli odčerpávať (prirodzene ručne). Koly nám vyrobil pán umelec Kliský a vydržia možno ako Benátky, pretože sú stále nasiaknuté vodou. Potom na koly posadili chlapci Dudákovia spodnú vodovzdornú OSB dosku a prvú radu driev. Potom som dal všetko nakresliť Ing. Lukášovi Grékovi. Drevo narezal Marek Ryboň z Turia, tiež umelec.

Následne sme všetko drevo poskracovali s ujkom v dielni u starkého Žideka (+). No a potom som sa bavil s montážou. Občas pomohol ujko, Marek a krov mi pomohol urobiť Lukáš, ktorý robí drevostavby v Kontraktingu. Taktiež sme nahlobili záklop a Lukáš hral aj strešného hlobiča podkladu pod kanadský šindel a šindel ako taký. Plechy vyrobil Eman Piala a Marek pomáhal aj pri hlobení šindľa a tesnení okolo konárov ktoré zostali zabudované asfaltovým tmelom. No a následne som celý domček opálil a okná vyrobil a osadil Ferko Fusko. Potom ešte dlážka a drobné dorobky.

Potom už nastúpil ThLic. Mgr. Marek Mucha a jeho ťažká úloha presťahovania včiel do nových úľov v domčeku a množstvo drobných detailov, ktoré si dopracúva Marek. Oficiálne uvedenie do života vykoná počas Hodového ekumenického stretnutia Marek.

A v polovici júna 2019 sa naplno rozbehli školiace aktivity pre deti i dospelých, zdravých i chorých. Po presťahovaní včiel a zatesnení špár nastúpi ešte ďalšia úloha a tou bude samotná liečba včeľou vôňou, vibráciami, bzukotom. Našou úlohou bude nájsť aj lekára, ktorý by mal záujem sa tejto problematike venovať profesionálne.

Slávnostné otvorenie Apidomu sa konalo 28. júna 2019 v rámci zaujímavého programu tradičného Ekumenického stretnutia v Bioklimatickom Parku. Otvorenia sa zúčastnili i vzácni hostia z Mostov u Jablunkova z ČR. Navštívil nás vášnivý včelár a fotograf pán Milan Motyka a my sa už teraz tešíme na ďalšiu spoluprácu.

Ladislav Židek

3 Comments Add yours

  1. Karol Urban píše:

    Zdravim… Videl som vas a vase aktivity cez video Vcelatsky rok v rajeckej doline a rad by som vas podporil… chcem sa spytat ci organizujete aj nejake brigady..? Co ponukam je ze ovladam viacere remesla viem stavat domy aktivne roky zahradnicim a chovam vcely ule si tiez vyrabam sam… pekny majovy den Karol

  2. Marta cernanska píše:

    Ja sa len chcem poďakovať za výborny medik, naozaj kvalita, Pán Boh zaplať, a veľa veľa zdravia, Černanska

Pridaj komentár