Ako sme očkovali citrusy

Mám doma dva citrusy, jeden citrón má 32 rokov a kúpil som ho zaočkovaný kedysi v Poľsku. Rodil obrovské citróny, potom zasa nie a od minulého roka (ako som ho presadil a pohnojil) zasa rodí. Teraz ma 7 krásnych citrónov. Ešte sú na ňom 3.

Druhý mám grep, ktorý zo semienka vypestoval ešte môj nebohý syn pred asi 28 rokmi. Ten nebol očkovaný a nerodil. Predvlani som aj ten presadil a nahodil krásne výhony. Preto som sa rozhodol, že zavolám svojho priateľa Jozefa Čerňanského – uznávaného pomológa a ten prizval ešte ďalšieho pána Majzela z Brodna. Tak sme si my starší pán urobili 2 hodiny pre seba a ešte mi zaočkoval z môjho citróna aj druhý.

No a potom nám do roboty jedna pani darovala veľký nezaočkovaný citrus a na ten mi pán Majzel naočkoval mandarínku. A štep mi daroval pán Miro Peško z Rajca. Tak chceme veriť tomu, že budeme mať aj mandarinky.

A viete čo je na citrusoch najúžasnejšie? Keď kvitnú. Vtedy sa v celých priestoroch a aj na dvore rozlieha úžasná sladká vôňa. Množstvo kvetov opadne, ale pár sa vždy uchytí a tie potom takmer rok dozrievajú a nakoniec vyzerajú ako tie na fotografii.

Foto o tri mesiace neskôr – citrón po ujatí štepu:

Pridaj komentár