O čo sa budeme usilovať tento rok

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Adaptačné opatrenia – voda a klíma

Bioklimatický Park Drienová spravuje Občianske združenie Ekoenergia. Ekoenergia má v prenájme cca 20 ha pôdy, o ktorú sa snažíme čo najlepšie starať. Našim prioritným záujmom nie je poľnohospodárske podnikanie ale snaha o tvorbu územia v plnom súlade s prírodou. Chceme svojou dlhodobou činnosťou dosiahnuť, aby toto územie bolo vzorom pre adaptáciu na klimatické zmeny, ktoré sú neodvratné. Treba si uvedomiť to, že pred piatimi rokmi sme prišli na totálne zdevastované miesto, kde prakticky neexistoval humus a tým život. Zdevastovaná pôda prinášala minimálnu úrodu a všetka voda, ktorá napršala, veľmi rýchlo odišla preč.

kamerunky
Kamerunky

Každý kto choval čo len sliepky alebo zajace, vie že sa musí o ne denno-denne postarať. Každé ráno bez ohľadu na počasie treba zvieratá pootvárať, nakŕmiť, skontrolovať, dať im vodu, seno, obilie, šrot, postrúhanú repu a iné doplnky. Treba skontrolovať prírastky (úbytky), zapísať všetko do evidencií. Najmä v zime je potrebné postarať sa o mačky a psíka, lebo len vtedy dokážu plniť svoje úlohy. Na jar pribúdajú iné práce aj na poli, neskôr sená, obilie, zemiaky, pásavky (mandelinky), oprava cesty, kontrola vody, mnoho a mnoho iných prác. Pracujú na tom hlavne dôchodcovia ale pri niektorých prácach nám pomôžu aj mladší. Každý, kto by prišiel s ponukou sebazapojenia je vítaný. Niektorí majú na starosti aj jazdenie na koňoch, či ich ošetrovanie. Zatiaľ nie sme vôbec vybavení na službu jazdenia pre návštevníkov.

Spustili sme organizáciu rôznych seminárov pre deti, mládež, ale aj dospelých, ba dokonca postihnutých, prenasledovaných ale aj dôchodcov. Tu naša stratégia spočíva v tom, že sa snažíme účastníkov zapojiť do diania, aby chápali, prečo je napr. dôležité a ako zadržiavať vodu v prírode. Prečo a ako vyrábame a používame energiu len z obnoviteľných zdrojov (slnko, vietor, odpadové drevo z polámaných stromov). Snažíme sa deťom i iným ukazovať všetko, aby to pochopili. Toto praktické vyučovanie považujeme za jediné možné, ak chceme ľudí získať pre pochopenie nesmiernej dôležitosti zvládnutia klimatických zmien. Spolupracujeme mnohí ľudia a viaceré hlavne neziskové organizácie, pretože Slovensko je aj v tejto oblasti v zúfalom stave. Tu absolútne absentuje štátna podpora environmentálnych aktivít. Za čím nie sú peniaze, to ani ľudí nezaujíma.

Určite sa mnohí tešíte na hodové ekumenické stretnutie 29.6.2019. Tento rok pripravujeme veľmi milé prekvapenie a prirodzene každého, kto chce pomôcť, vítame.

V neposlednom rade ustavične rozmýšľame a hľadáme možnosti z čoho tieto najrôznejšie aktivity financovať. Nevtieravou formou sa snažíme ľudí presviedčať, aby nám pomohli v zháňaní financií, aj drobné príspevky sú veľmi potrebné. Snažíme sa uchádzať o podporné programy, zatiaľ sa nám nedarí ale veríme, že niečo sa podarí. Aktivity v Bioklimatickom Parku Drienová existujú hlavne preto, že je za tým obrovské množstvo neplatenej práce predovšetkým dôchodcov. Uchádzame sa o dotáciu na pôdu a zvieratá, ale to nepostačuje ani na práce strojmi, či soľ pre zvieratá. V prípade získania väčšieho grantu budeme na spolufinancovanie musieť ešte zintenzívniť tieto práce, aby sme zvládli spolufinancovanie.

Budeme preto radi, keď nám poukážete aspoň 2 % z daní odvedených štátu. ĎAKUJEME

Prílohy na stiahnutie:

Potvrdenie-o-zaplateni-dane-z-prijmov-zo-zavislej-cinnosti_01-2019

Vyhlasenie-o-poukazani-podielu-zaplatenej-dane-z-prijmov-fyzickej-osoby

Údaje o prijímateľovi 2%

  • IČO: 31941851
  • Právna forma: občianske združenie
  • Obchodné meno (názov): Občianske združenie Ekoenergia
  • Sídlo – ulica: Kostolná
  • Súpisné – orientačné číslo: 658/60
  • PSČ: 015 01
  • Obec: Rajec
3_OBJAVUJ_gazdovsky dvor
Gazdovský dvor

 

 

Pridaj komentár