Koniec zimy? Kdeže…

Po mesiac trvajúcej zime a výdatnej snehovej pokrývke prišlo začiatkom februára 2019 náhle oteplenie. Za dva dni zmizol sneh a s ním prišli veľké záľahy vody. Niektoré zdrže nám nevydržali, iné sú poškodené. Dôležité však je, že zem nebola hlboko premrznutá a tak dúfame že hlavne v decembri padajúci a hneď topiaci sa sneh naplnil podzemné dutiny a pôdu vodou.

Pozrite si to aj naživo:

Čaro hrádzky

Meandre

Krásne zákutie

Hať

Uprostred zimy teda sneh zmizol a potom začal ešte pomaly padať a mierne primrzlo. Zvieratá treba prikrmovať, rodia sa mláďatá (jahňatá kamerunských ovečiek, cigáji a valašiek a tiež kozľatá). Začínajú boje húserov o vodcovstvo v ich rodinách. Kačice a sliepky pomaly začínajú znáša vajíčka. Čoskoro to prepukne a hlavne sa tešíme na dostatok oplodnených vajíčok troch plemien husí a dvoch plemien kačíc. Zrejme sa na jar otelí aj naša škótska Dora a ešte niektoré kozičky a ovečky.

Začiatkom decembra našiel Marek rozpučeného raka riečneho – už druhého, takže sa domnievame, že aj rak sa už stal našim trvalým obyvateľom. Zrejme prišiel vo forme ikier alebo veľmi malých mláďat. Koncom januára sme zaznamenali milú návštevu vydry riečnej, ktorá opakovane vychodila svoje chodníky okolo všetkých potokov a pri jazere. Tešíme sa z nej, aj keď vieme že prišla hlavne za rybami a rakmi. Areálom ustavične brázdia líšky a hlavne myšiaky, krkavce a straky. Všetci hľadajú tých čo zahynuli a zabezpečujú čistenie nášho malého raja.

Ďalšie videá:

Ohrozenie filmára

Domáci maznáčik

Kravky

Kamerunky

Husí Raj

Hladoš

 

Pridaj komentár