Gian Paolo Morsanuto

Pri svojej ceste do Talianska sme minulý týždeň navštívili nášho milého a vzácneho priateľa Paola.

Spoznal som sa s ním niekedy v roku 1992, v malom mestečku Motta di Livenza, v okrese Treviso, regióne Venezia, v miestnej časti Villanova. Pôsobil vtedy ako správca školiaceho poľnohospodárskeho strediska ESAV. Mal manželku Lilianu a tri deti, synov Rodolfa a Augusta a dcéru Christianu.

Bol to nesmierne životaschopný človek, ktorý organizoval veľmi rozsiahlu spoluprácu s viecerými mestami na Slovensku: Nová Dubnica (primátor Milan Hort), Trenčianske Teplice (Anton Prokain), Nové Mesto nad Váhom (Jozef Varta), Terchová (Milan Opálka) a Rajec (Ladislav Židek). Uskutočnili sme nesmierne množstvo spoločných aktivít s návštevami a stretnutiami veľkého množstva ľudí zo Slovenska a Talianska. Spoznali sme tam hádam 1000 ľudí. Dobrých ľudí. Urobili sme aj spoločný veľtrh a výmeny skúseností slovenských a talianskych podnikateľov. Športové, kultúrne, sociálne a mnohé iné aktivity.

Primátor Alberto Vidi a mnohí iní občania Motta di Livenza a okolitých obcí sa zúčastnili na 800 výročí Mesta Rajec.

Potom prišiel šok, v Taliansku vyhrala Lega nord a na Slovensku Mečiar. V Rajci Rybárik. Postupne sa začalo všetko trhať a ničiť.

Potom zomrel na rakovinu primátor Alberto Vidi, Paolova manželka Liliana tiež zomrela na rakovinu a neskôr Apostolo Anzanello – Popi, veľký sociálny charakter. Všetkých som odprevadil na ich pohreboch.

Paolovi asi pred dvadsiatimi rokmi diagnostikovali Parkinsona a podrobil sa experimentálnej liečbe. Žije. Žije teraz v dome po svokrovcoch v maličkej dedinke Giavons pri San Daniele dei Friuli. Nedávno pochoval svojho staručkého otca. Žije sám, ale musí byť pri ňom stále opatrovateľka, teraz už po 5 rokoch končí pani zo Srbska.

Vo vedľajšom dome býva švagriná Bruna. Paolo evidentne upadá aj keď veľmi bojuje.

Veľmi ťažko mu rozumieť akékoľvek slovo.

Vždy ma čaká v mikine BIOMASA.

V auguste ho nastavovali na nový program liekov, ktoré má už niekoľko rokov dávkované automaticky počítačom, ktorý má stále na sebe.

Parkinson.

Týždenné lieky ho stoja 1246 EUR, k tomu opatrovateľka. Každý deň mu dávajú novú kazetu.

 

Ladislav Židek

Pridaj komentár