Voda uloží oveľa viac uhlíka – rozhovor

Stred júla nás potrápil vysokými teplotami, jeho koniec bol zase nepríjemne chladný a v druhej polovici augusta máme opäť veľmi teplo. Globálne otepľovanie sprevádzajú výkyvy teplôt a rôzne anomálie. Jedna skupina bije na poplach, hovorí o potrebe eliminácie uhlíka v ovzduší a kríze, druhá to nazýva zbytočnou panikou, tvrdiac, že tu anomálie vždy boli.

O nich, teple, suchu, globálnom otepľovaní a jeho príčinách, nedostatkoch v opatreniach EÚ a predovšetkým potrebe systematického zadržiavania dažďovej vody v krajine sme sa rozprávali s environmentalistom, genetikom a biológom Ladislavom Židekom, ktorý vytvoril v Žilinskom kraji Bioklimatický park Drienová.

Ten by mohol byť modelom toho, čo znamená naozaj obnoviť prírodu. Svojou filozofiou nestáť životu v ceste transformoval vysušenú, vyčerpanú, prechemizovanú a počas socializmu aj dvadsiatich rokov po ňom zdevastovanú pôdu v Ďurčinej pri Rajci, ktorej časť predtým patrila Židekovým rodičom. Za desať rokov existencie parku sa jeho príroda obnovila a stala oázou života.

Prečítajte si celý Rozhovor pre Denník postoj

Za článok ďakujeme Veronike Verešovej a Ľubovi Bechnému z Denníka Postoj

Pridaj komentár