Pastorále na Deň Zeme: Môžu ovce a ľudia zachrániť planétu?

Poznáte skrytú silu oviec? Nielenže je ich vlna nezvyčajne príjemná a trvanlivá, ale jej tvorcovia (ovce) môžu pomôcť regenerovať pôdu, ako i vysychajúcu krajinu, náchylnú na požiare. Dobrá správa: zdá sa, že návrat popularity vlny je v plnom prúde.

Opäť začala sezóna jahniat na pastvinách i v Bioklimatickom parku Drienová. Na obrázku dole vidíte čerstvo narodené jahniatko. Ako inak, mamička sa vybrala rodiť pri vode. Majitelia bioklimaparku, ktorý leží v Rajeckom údolí, zdedili a prenajímajú si spolu 27 hektárov pôdy, ktoré boli po kolektivizácii v minulom storočí spravované intenzívnym spôsobom, vysušené a znehodnotené melioračnými opatreniami. Od roku 2014 zaviedli mnoho vodozádržných opatrení, prestali používať chemikálie, vysadili starobylé ovocné stromy a vinič, a na mieste znehodnotenej pôdy a smetiska obnovili život a prinavrátili biodiverzitu. Niektorí ich spôsob hospodárenia nazývajú biodynamické hospodárenie, iní agrolesníctvo, iní permakultúra. Jedno je isté: Keď v roku 2022 vyschla rieka Rajčianka, u nich sa život kotil, a ranná rosa pomohla prekonať nevídané sucho. Kým v niektorých štátoch sveta museli hospodári utratiť zvieratá pre nedostatok vody, tu mali sena a mlieka na rozdávanie. Na vlastné uši si možete vypočuť podcasty, kde sa o ich anglickej verzii  videa s názvom Voda pre klímu – malé vodné opatrenia hovolilo vo Vermonte i Kalifornii. 

Autor článku: Zuzana Mulkerin

Článok  Skrytá sila oviec sa prvýkrát objavil v anglickom jazyku v zimnom čísle časopisu Remeselná zručnosť v roku 2018. Uverejňujem ho so súhlasom vydavateľa i autorky tak, ako bol pôvodne napísaný. Prekladateľka tohto článku porovnáva Vermont so slovenským Liptovom, azda i Oravou, a to na základe osobnej skúsenosti a dlhoročných pozorovaní. Viete, že v dnešnej dobe je o na Slovensku o vlnu taký malý záujem, že majitelia ovečiek sú často ovčie rúno nútení doslova zahodiť, pretože pri chove oviec sú s údržbou a spracovaním vlny náklady, ktoré nemajú ako pokryť? Môžeme vôbec hovoriť o udržateľnej ochrane prírody, keď nedokážeme podporovať vlastných ľudí, ktorí sa starajú o zem, kde žijeme? Staré idylické fotky ovečiek, pasúcich sa na brehoch liptovských strání už nesvedčia o súčasnej realite. Úchvatné pastorále v podaní folklórnych súborov už nezobrazujú spôsob života na vidieku. A predsa … Tento trend sa mení…Zázrak menom merino vlna nemusí byť dovezený. Stačí pochopiť, že voľby nastávajú každý deň, keď otvoríme peňaženku. Voľba o životnom prostredí v našej krajine a zdraví našej i budúcej generácie záleží len na nás. Preto som sa rozhodla osloviť priateľku a environmentálnu spisovateľku Judith D. Schwartz,, autorku tohto článku v štáte Vermont, o vydanie súhlasu k slovenskej verzii.

Skrytá sila oviec

Na začiatku 19. storočia bolo vyklčovaných 70 percent lesov štátu Vermont, a to predovšetkým kvôli chovu oviec. Vermontská “ mánia merino vlny“ začala len o niekoľko rokov skôr, v roku 1809, keď William Jarvis, americký konzul v Portugalsku pod vedením Thomasa Jeffersona, využil španielske nepokoje počas Napoleonovej invázie na dovoz 200 vzácneho španielskeho kráľovského stáda. Ukázalo sa, že skalnatá pôda a kopcovitý terén vyhovovali chovu oviec v poriadku; Jarvis čoskoro pašoval čoraz viac španielskych oviec a na čas sa Vermont stal centrom amerického obchodu s vlnou.

Na svojom vrchole v roku 1840 vlnársky priemysel podporoval viac ako 100 000 oviec v meste Bennington vo Vermonte, kde žije autorka tohto článku. Jej vlastný majetok bol údajne kedysi ovčou farmou. Časť kamenného múru stále vyznačuje hranicu pasienkov. Dnes v kraji zostala sotva hŕstka malých ovčích fariem. To isté platí aj pre vlnársky priemysel ako celok. O tom svedčí aj to, že vlnárske mlyny,  ktorá boli kedysi oporou amerického hospodárstva, takmer zmizli.

A napriek tomu, návrat vlny pomaly ožíva. Odvetvie vlnených ponožiek prosperuje (svedčí o tom vzostup popularity vlnených ponožiek z vlny oviec, či alpák značky Smartwool a Darn Tough, ktoré sa zo začiatku preslávili najmä v kruhoch turistov, lyžiarov, a športovcov). Obuvnícke spoločnosti ako Allbirds  a Baabuk, ktorú sa uviedli na trh vďaka vyzbieraniu peňažných prostriedkov na platforme Kickstarter) majú vlnené tenisky a vychádzkovú obuv; dokonca aj značky ako Nike a Converse už majú špecializované vlnené výrobky. Pravdivý príbeh: Táto prekladateľka investovala do vlnených tenisiek pred dvoma rokmi spolu s tímom rodičov, ktorí po práci chodia pozerať futbalové zápasy svojich synov na stredných školách. Studené jesenné a jarné poobedia, strávené na zápase stredoškolákov, sa zrazu stali príjemne znesiteľnými vďaka vlneným ponožkám a vlneným teniskám.

Renesancia vlny vzniká z troch hlavných dôvodovPrvým je, že vlna je jednoducho jedným z najúčinnejších materiálov na planéte. Vlna má termoregulačné schopnosti – v zime zohrieva, a v lete chladí a odvádza pot. Nič nie je v oblečení príjemnejšie a teplejšie ako vlna, a jej izolačné vlastnosti vás udržia v pohode. Vlna je tiež odolná, ohňovzdorná, úplne prírodná, vhodná na rôzne použitia, nekonečne obnoviteľná, biologicky rozložiteľná (oproti syntetických tkanín sa prirodzene rozloží do jedného roka, oproti syntetike, ktorá v prírode pretrváva až storočia). Vlna na rozdiel od syntetických látok nebude smrdieť, keď sa potíte. Okrem toho je vlna relatívne šetrná k zvieratám.

Po druhé, keď sa oživí hospodárenie miestnej vlnárske prevádzky, má to dopad na tendenciu omladiť miestnu ekonomiku – a kultúru domácej remeselnej výroby, ktorá sa v okolí prirodzene vyvinie. „Čím viac ľudí sa obracia k technológiám, tým viac sa vracajú aj k domácej výrobe,“ hovorí Tammy White, ktorá prevádzkuje malú viacúčelovú farmu v obci Shaftsbury vo Vermonte s názvom Krídla a modlitba.    

Po tretie, ovce ako tvorcovia vlny môžu vyrobiť vlny obrovské množstvo, aby pomohli miestnej ekológii. Pri múdrom riadení (metódami, ktoré vysvetlím o chvíľu), môžu hospodárske zvieratá skutočne regenerovať neúrodnú pôdu a rastliny, ktoré by na nej mali rásť; tieto rastliny potom môžu vytiahnuť oxid uhličitý z atmosféry a uschovať uhlík v zemi, kam patrí. Tento prístup môže tiež pomôcť zabrániť rýchlemu šíreniu prírodných požiarov. Tieto ničivé požiare vďaka vysušeniu krajiny nadobúdajú s rastúcou frekvenciou nevídaný rozsah, ako sme poslednej dobe videli v štátoch južnej Európy a Kalifornii.

Len málo zvierat robí túto prácu ľahšie ako ovce. Stačí to na to, aby sa obrátil celý živočíšny priemysel a oživil módny apetít po vlne?

Celý preklad článku si môžete prečítať tu.

Pridaj komentár