Sušenie a čistenie špaldy

Ďalšími krokmi pri príprave špaldy na mletie je jej sušenie a čistenie. Musíme si uvedomiť základné veci – pokiaľ chceme pestovať a dorábať maximálnu BIO kvalitu špaldy musíme sa vyhnúť používaniu akejkoľvek chémie, teda umelých hnojív, pesticídov a herbicídov a aj pri sušení a čistení použiť čo najšetrnejšie spôsoby. Prirodzenou vlastnosťou prírody je snaha všetkých možných druhov rastlinných aj živočíšnych rozširovať sa. Mnoho plôch je zanedbaných a preto aj odtiaľ prichádza agresivita niektorých nepríjemných rastlín a tie veľmi rýchlo zaplienia napr. špaldové pole a pri kosení zostávajú v obilí. Pred pár rokmi sme pri obci Konská pri Rajci boli svedkami, ako celých asi 30 ha bolo v obilí červených od vlčieho maku a nezostávalo nič iné len pole zaorať pred žatvou a pred dozretím miliónov makovičiek.

Ak chceme pestovať BIO, musíme striedať plodiny. My sme si pôdu pred špaldou pripravili 3 roky lucernou, ktorá pole pekne vyčistila. Minulú jeseň sme pôdu pripravili rotačnými bránami veľmi dôsledne, aby nám lucerny zostalo len minimum. Špalda pekne prežila a rástla a rástla a v nej kde tu lucerna, ktorá tvorila niečo ako armatúru z ocele, ktorá ju pridržiavala, aby nepoľahla. Nepoľahla a bola krásna. Má to aj negatívum. Pri kosení sa nám zelené guľôčky lucerny správali ako zrno v šupkách a boli navyše čerstvé a tak sme museli najskôr túto zmes vysušiť – ideálne je sušenie na slnku (ale v tomto čase u nás každý deň prichádzajú búrkové prehánky a tak sa veľmi narobíme, lebo obilie sa musí tesne pred búrkou spratať do sucha).

Video rajtárovanie špaldy v Bioklimatickom Parku Drienová (kliknite youtube odkaz pod videom)

https://www.youtube.com/watch?v=JVFUOfvQVyQ

Po dostatočnom vysušení nastúpilo čistenie špaldy a na to sme použili viac ako 100 rokov starú čističku obilia (po našom rajtár) a pekne krásne sme to vyčistili. Tak sa špalda dostala do podoby, že budeme môcť ísť v októbri do mlyna.

Pole po zožatí sme vyčistili od slamy jej usušením a pobalíkovaním, aj 15 x slama zapršala, dokiaľ bola v stave, aby ju bolo možné pobalíkovať a uskladniť na zimnú podstielku pre zvieratá. No a strnisko som následne prekypril rotačnými bránami a zasiali sme horčicu. Tá by mala ešte pekne vyklíčiť a vykvitnúť a bude tak jesennou pastvou pre včely. Na časť takejto plochy sme vysiali pohánku, ktorá tiež ešte vykvitne a bude tiež pastvou pre včely. Pri priaznivej jeseni ešte môže aj dozrieť a bude výbornou potravou pre nás a našich priateľov. Pred jesenným siatím všetko pekne pomulčujeme a znova zasejeme. Ešte raz pôjde obilie, pretože nová plocha pre jeho vysiatie bude k dispozícii až na budúcu jeseň.

Takto si teda žijeme.

Pridaj komentár