Prednáška o astrofyzike

11. júna 2019 sme mali možnosť privítať mladého úspešného astrofyzika Petra Vereša, ktorý v príjemnej atmosfére našu malú skupinu previedol náplňou a významom svojej práce v Harvard-Smithonian Center for Astrophysics v Cambridge v USA. Pán Vereš je mladý astrofyzik, ktorý sa zaoberá najmä objavovaním nových asteroidov a komét, rizikom zrážky so Zemou a vlastnosťami asteroidov.

Ako nám počas svojej prednášky vysvetlil, momentálne je objavených asi 800-tisíc asteroidov, z nich 21-tisíc má aj meno. 107 asteroidov nesie názvy, ktoré majú spojitosť so Slovenskom – ako napríklad Slovensko, Tatry, Modra, Štefánik, Štúr, Kukučín, Podjavorinská, Dobšinský, či Satinský.

Jedna z planétiek je pomenovaná aj Petervereš a objavili ju Petr Pravec a Peter Kušnirák v Ondřejove v Českej Republike. Práve oni navrhli, aby niesla Verešovo meno. Medzi „slovenskými“ planétkami je aj Comeniana nazvaná podľa Univerzity Komenského, ktorá si práve pripomína 100 rokov od svojho založenia. V roku 1997 ju objavili Leonard Kornoš a Peter Kolény na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu UK v Modre.

Ak sa chcete o jeho práci dozvedieť viac a nemohli ste prísť na jeho prednášku, prečítajte si tento zaujímavý rozhovor: http://www.skaw.sk/rozhovor-peter-veres.html

Alebo pozrite video HN Science.

Pán Vereš svoju návštevu na Slovensku zavŕši účasťou na stretnutí astronómov na konferencii Meteoroids 2019, ktorú organizuje FMFI UK a potrvá do piatku 21. júna.

Pridaj komentár