Prvá úroda ľanu

Prvá úroda ľanu priadneho v Bioklimatickom Parku Drienová

Pred rokom ma oslovil pán Jozef Tkáč z Domaniže, či by sme mu neposkytli kúsok políčka na pestovanie ľanu vhodného na pradenie. Súhlasil som, prečo nie. Tak som na jar urobil prvú prípravu pôdy a v blízkosti ihriska v Ďurčinej som mu vyčlenil miesto. On sa potom ešte s manželkou pohral s pôdou, vyčistil ju na jar 2018 a zasial pár semien ľanu.

Nevládal už vyplevať všetku burinu, pretože tá bez používania chémie rastie „ako divá“ všade. Podarilo sa, urodilo sa a v polovici augusta opäť títo dvaja mladí ľudia s deťmi pozbierali svoj ľan a ten sa teraz dosúša pri Školiacom stredisku BIOMASA pri ceste, takže každý okoloidúci vidí, čo to vôbec ľan je.

Seminár o spracovaní ľanu – nedeľa 26.8.2018 o 15.00 hod

Pre ľudí, ktorí mali záujem predviedli v nedeľu Tkáčovci  malú ukážku tradičného spracovania ľanu priadneho. Žiadne veľké filozofické slová, iba tak po gazdovsky to málo čo vedia a majú vyskúšané. V procese tvorby od výsevu až po tkanie ľanového plátna sa jedná iba o časť, a to od výsevu po tvorbu priadze.

Priniesli na ukážku trlice (lamačky) – raf a česaky. Všetko pôvodné dobové náradie, čo sa nám podarilo pozháňať. V krátkosti pohovorili o tom, ako sa ľan pestuje, ako to bolo v minulosti na Slovensku s pestovaním ľanu. Priniesli sme aj vyrosený nespracovaný ľan s ukážkou ako sa spracovával.

Pridaj komentár